The 1st Annual Children's & Family Creative Arts Emmy Awards's primary photo
  • The 1st Annual Children's & Family Creative Arts Emmy Awards (2022)
  • Not Rated
    TV Special | 163 min
The 1st Annual Children's & Family Creative Arts Emmy Awards (2022)
Not Rated
TV Special | 163 min

Trending

Become a member to see MOVIEmeter and news information about The 1st Annual Children's & Family Creative Arts Emmy Awards.

Status
Edit Released
Updated Dec 10, 2022

Release date
Dec 10, 2022 (United States)

Contacts

Become a member to see contact information for The 1st Annual Children's & Family Creative Arts Emmy Awards.

Cast

+ Add Cast
69 cast members
Name Known for
JoJo Siwa
Self - Host / Presenter: Outstanding Cinematography for a Live Action Single Camera Program / Outstanding Writing for a Live Action Preschool or Children's Program / Outstanding Costume Design / Styling / … See more Self - Host / Presenter: Outstanding Cinematography for a Live Action Single Camera Program / Outstanding Writing for a Live Action Preschool or Children's Program / Outstanding Costume Design / Styling / Outstanding Makeup and Hairstyling / Outstanding Original Song / Outstanding Editing for a Multiple Camera Program / Outstanding Cinematography for a Live Action Multiple Camera Program / Outstanding Directing for a Multiple Camera Program / Co-Nominated: Outstanding Music Direction and Composition for a Live Action Program / Nominated: Outstanding Choreography   See fewer
Catherine Adair
Self - Winner: Outstanding Costume Design / Styling Self - Winner: Outstanding Costume Design / Styling   See fewer
Erika Anaya
Self - Winner: Outstanding Promotional Announcement Self - Winner: Outstanding Promotional Announcement   See fewer
Faye Aydin
Self - Winner: Outstanding Makeup and Hairstyling Self - Winner: Outstanding Makeup and Hairstyling   See fewer
Malia Baker
Self - Co-Presenter: Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for a Preschool Animated Program / Outstanding Editing for a Single Camera Program / Outstanding Music Direction and Composition for an Animated Program / Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for an Animated Program Self - Co-Presenter: Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for a Preschool Animated Program / Outstanding Editing for a Single Camera Program / Outstanding Music Direction and Composition for an Animated Program / Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for an Animated Program   See fewer
Max Beaudry
Self - Winner: Outstanding Writing for a Preschool Animated Program Self - Winner: Outstanding Writing for a Preschool Animated Program   See fewer
Sally Bergom
Self - Winner: Outstanding Editing for a Preschool Animated Program Self - Winner: Outstanding Editing for a Preschool Animated Program   See fewer
Matthew J.R. Bishop
Self - Winner: Outstanding Visual Effects for a Live Action Program (as Matthew Bishop) Self - Winner: Outstanding Visual Effects for a Live Action Program (as Matthew Bishop)   See fewer
Robyn Brown
Self - Co-Winner: Outstanding Writing for a Preschool Animated Program Self - Co-Winner: Outstanding Writing for a Preschool Animated Program   See fewer
Melissa Buisán
Self - Winner: Outstanding Main Title and Graphics Self - Winner: Outstanding Main Title and Graphics   See fewer
Tatiana Bull
Self - Winner: Outstanding Casting for an Animated Program Self - Winner: Outstanding Casting for an Animated Program   See fewer
Jack Cannon
Self - Winner: Outstanding Directing for a Multiple Camera Program Self - Winner: Outstanding Directing for a Multiple Camera Program   See fewer
Silvia Cardenas Olivas
Self - Co-Winner: Outstanding Writing for an Animated Program (as Silvia Olivas) Self - Co-Winner: Outstanding Writing for an Animated Program (as Silvia Olivas)   See fewer
James Castillo
Self - Winner: Outstanding Interactive Media Self - Winner: Outstanding Interactive Media   See fewer
Ako Castuera
Self - Winner: Outstanding Directing for an Animated Program Self - Winner: Outstanding Directing for an Animated Program   See fewer
Rheeqrheeq Chainey
Self - Winner: Outstanding Writing for a Live Action Preschool or Children's Program Self - Winner: Outstanding Writing for a Live Action Preschool or Children's Program   See fewer
Hanah Lee Cook
Self - Co-Winner: Outstanding Writing for a Preschool Animated Program Self - Co-Winner: Outstanding Writing for a Preschool Animated Program   See fewer
Frankie Cordero
Purple Panda - Co-Presenter: Outstanding Lighting Design for a Live Action Program Purple Panda - Co-Presenter: Outstanding Lighting Design for a Live Action Program   See fewer
Harold Cronk
Self - Co-Winner: Outstanding Directing for a Multiple Camera Program Self - Co-Winner: Outstanding Directing for a Multiple Camera Program   See fewer
Vince Deadrick Jr.
Self - Winner: Outstanding Stunt Coordination for a Live Action Program Self - Winner: Outstanding Stunt Coordination for a Live Action Program   See fewer
Olivia DeLaurentis
Emmy Envoy Emmy Envoy   See fewer
Elise Doganieri
Self - Co-Winner: Outstanding Directing for a Multiple Camera Program Self - Co-Winner: Outstanding Directing for a Multiple Camera Program   See fewer
Emilio Dosal
Self - Winner: Outstanding Choreography Self - Winner: Outstanding Choreography   See fewer
Daniel Edwards
Self - Winner: Outstanding Casting for a Live-Action Program Self - Winner: Outstanding Casting for a Live-Action Program   See fewer
Sarah Eisenberg
Self - Co-Winner: Outstanding Writing for a Preschool Animated Program Self - Co-Winner: Outstanding Writing for a Preschool Animated Program   See fewer
Jun Falkenstein
Self - Winner: Outstanding Directing for a Preschool Animated Program Self - Winner: Outstanding Directing for a Preschool Animated Program   See fewer
Elle Favorule
Self - Winner: Outstanding Special Effects Costumes, Hair and Makeup Self - Winner: Outstanding Special Effects Costumes, Hair and Makeup   See fewer
Eli Franks
Self - Co-Winner: Outstanding Cinematography for a Live Action Multiple Camera Program Self - Co-Winner: Outstanding Cinematography for a Live Action Multiple Camera Program   See fewer
Scott Martin Gershin
Self - Winner: Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for an Animated Program (as Martin Gershin) Self - Winner: Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for an Animated Program (as Martin Gershin)   See fewer
Ben Giroux
Self - Presenter: Outstanding Main Title and Graphics / Outstanding Art Direction / Set Decoration / Scenic Design / Outstanding Promotional Announcement / Outstanding Interactive Media Self - Presenter: Outstanding Main Title and Graphics / Outstanding Art Direction / Set Decoration / Scenic Design / Outstanding Promotional Announcement / Outstanding Interactive Media   See fewer
Ghia Godfree
Self - Co-Winner: Outstanding Writing for a Preschool Animated Program Self - Co-Winner: Outstanding Writing for a Preschool Animated Program   See fewer
Sophie Grace
Self - Presenter: Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for a Preschool Animated Program / Outstanding Editing for a Single Camera Program / Outstanding Music Direction and Composition for an Animated Program / Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for an Animated Program Self - Presenter: Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for a Preschool Animated Program / Outstanding Editing for a Single Camera Program / Outstanding Music Direction and Composition for an Animated Program / Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for an Animated Program   See fewer
Jay Grandin
Self - Co-Winner: Outstanding Main Title and Graphics Self - Co-Winner: Outstanding Main Title and Graphics   See fewer
Luis Grané
Self - Co-Winner: Outstanding Directing for an Animated Program Self - Co-Winner: Outstanding Directing for an Animated Program   See fewer
Jorge R. Gutiérrez
Self - Winner: Outstanding Writing for an Animated Program Self - Winner: Outstanding Writing for an Animated Program   See fewer
George Haddad
Self - Winner: Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for a Live Action Program Self - Winner: Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for a Live Action Program   See fewer
Tyler Bishop Harron
Self - Winner: Outstanding Art Direction / Set Decoration / Scenic Design Self - Winner: Outstanding Art Direction / Set Decoration / Scenic Design   See fewer
Amber Tornquist Hollinger
Self - Co-Winner: Outstanding Directing for a Preschool Animated Program Self - Co-Winner: Outstanding Directing for a Preschool Animated Program   See fewer
Elizabeth Ito
Self - Co-Winner: Outstanding Directing for an Animated Program Self - Co-Winner: Outstanding Directing for an Animated Program   See fewer
Haley Jenkins
Donkey Hodie - Presenter: Outstanding Lighting Design for a Live Action Program / Outstanding Casting for a Live-Action Program / Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for a Live Action Program / Outstanding Music Direction and Composition for a Live Action Program Donkey Hodie - Presenter: Outstanding Lighting Design for a Live Action Program / Outstanding Casting for a Live-Action Program / Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for a Live Action Program / Outstanding Music Direction and Composition for a Live Action Program   See fewer
Jennifer Neysa Jew
Self - Winner: Outstanding Editing for an Animated Program (as Jennifer Jew) Self - Winner: Outstanding Editing for an Animated Program (as Jennifer Jew)   See fewer
Candie Langdale
Self - Co-Winner: Outstanding Writing for an Animated Program Self - Co-Winner: Outstanding Writing for an Animated Program   See fewer
Doug Langdale
Self - Winner: Outstanding Writing for an Animated Program Self - Winner: Outstanding Writing for an Animated Program   See fewer
Christian Lanz
Announcer (voice) Announcer (voice)   See fewer
Jamie Mahaffey
Self - Winner: Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for a Preschool Animated Program Self - Winner: Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for a Preschool Animated Program   See fewer
Shaylee Mansfield
Self - Presenter: Outstanding Editing for an Animated Program / Outstanding Writing for an Animated Program / Outstanding Casting for an Animated Program / Outstanding Voice Directing for an Animated Series Self - Presenter: Outstanding Editing for an Animated Program / Outstanding Writing for an Animated Program / Outstanding Casting for an Animated Program / Outstanding Voice Directing for an Animated Series   See fewer
Bob McCall
Self - Co-Winner: Outstanding Cinematography for a Live Action Multiple Camera Program Self - Co-Winner: Outstanding Cinematography for a Live Action Multiple Camera Program   See fewer
Nolan McNaughton
Self - Co-Winner: Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for a Preschool Animated Program Self - Co-Winner: Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for a Preschool Animated Program   See fewer
Ryan O'Connell
Self - Co-Winner: Outstanding Writing for a Live Action Preschool or Children's Program Self - Co-Winner: Outstanding Writing for a Live Action Preschool or Children's Program   See fewer
Bruce M. Pasternack
Self - Co-Winner: Outstanding Cinematography for a Live Action Multiple Camera Program Self - Co-Winner: Outstanding Cinematography for a Live Action Multiple Camera Program   See fewer
Joe Pennella
Self - Winner: Outstanding Cinematography for a Live Action Multiple Camera Program Self - Winner: Outstanding Cinematography for a Live Action Multiple Camera Program   See fewer
Darcy Prevost
Self - Winner: Outstanding Art Direction / Set Decoration / Scenic Design Self - Winner: Outstanding Art Direction / Set Decoration / Scenic Design   See fewer
Kathryn Raio Rende
Self - Winner: Outstanding Original Song Self - Winner: Outstanding Original Song   See fewer
Kristi Reed
Self - Winner: Outstanding Voice Directing for an Animated Series / Nominated: Outstanding Voice Directing for an Animated Series Self - Winner: Outstanding Voice Directing for an Animated Series / Nominated: Outstanding Voice Directing for an Animated Series   See fewer
JP Rende
Self - Co-Winner: Outstanding Original Song Self - Co-Winner: Outstanding Original Song   See fewer
Martin P. Robinson
Self - Presenter: Outstanding Editing for a Preschool Animated Program / Outstanding Writing for a Preschool Animated Program / Outstanding Directing for a Preschool Animated Program / Outstanding Directing for an Animated Program Self - Presenter: Outstanding Editing for a Preschool Animated Program / Outstanding Writing for a Preschool Animated Program / Outstanding Directing for a Preschool Animated Program / Outstanding Directing for an Animated Program   See fewer
Elvin Ross
Self - Winner: Outstanding Music Direction and Composition for a Live Action Program Self - Winner: Outstanding Music Direction and Composition for a Live Action Program   See fewer
John Salley
Self - Co-Presenter: Outstanding Visual Effects for a Live Action Program / Outstanding Special Effects Costumes, Hair and Makeup / Outstanding Choreography / Outstanding Stunt Coordination Self - Co-Presenter: Outstanding Visual Effects for a Live Action Program / Outstanding Special Effects Costumes, Hair and Makeup / Outstanding Choreography / Outstanding Stunt Coordination   See fewer
Ishai Setton
Self - Winner: Outstanding Editing for a Single Camera Program Self - Winner: Outstanding Editing for a Single Camera Program   See fewer
Rachel Shukert
Self - Co-Winner: Outstanding Writing for a Live Action Preschool or Children's Program Self - Co-Winner: Outstanding Writing for a Live Action Preschool or Children's Program   See fewer
J. Martin Taylor
Self - Co-Winner: Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for a Preschool Animated Program Self - Co-Winner: Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for a Preschool Animated Program   See fewer
Bryn Vytlacil
Self - Winner: Outstanding Editing for a Multiple Camera Program Self - Winner: Outstanding Editing for a Multiple Camera Program   See fewer
Becky Wangberg
Self - Co-Winner: Outstanding Writing for a Preschool Animated Program Self - Co-Winner: Outstanding Writing for a Preschool Animated Program   See fewer
Pendleton Ward
Self - Co-Winner: Outstanding Directing for an Animated Program Self - Co-Winner: Outstanding Directing for an Animated Program   See fewer
Jevon Whetter
Self - Co-Presenter: Outstanding Editing for an Animated Program / Outstanding Writing for an Animated Program / Outstanding Casting for an Animated Program / Outstanding Voice Directing for an Animated Series Self - Co-Presenter: Outstanding Editing for an Animated Program / Outstanding Writing for an Animated Program / Outstanding Casting for an Animated Program / Outstanding Voice Directing for an Animated Series   See fewer
Ebony Williams
Self - Co-Winner: Outstanding Choreography Self - Co-Winner: Outstanding Choreography   See fewer
Christopher Willis
Self - Winner: Outstanding Music Direction and Composition for an Animated Program / Nominated: Outstanding Music Direction and Composition for an Animated Program Self - Winner: Outstanding Music Direction and Composition for an Animated Program / Nominated: Outstanding Music Direction and Composition for an Animated Program   See fewer
David Wright
Self - Co-Winner: Outstanding Casting for an Animated Program (as David H. Wright III) Self - Co-Winner: Outstanding Casting for an Animated Program (as David H. Wright III)   See fewer
There was an issue loading this tab.
There was an issue loading this tab.
There was an issue loading this tab.
There was an issue loading this tab.
There was an issue loading this tab.
There was an issue loading this tab.
There was an issue loading this tab.
There was an issue loading this tab.

MOVIEmeter

Members only

Become a member to access additional data

Ratings Breakdown